Velký vliv na její pedagogické a umělecké zrání měli profesoři češtiny a hudby na PF v Ostravě a FF UP v Olomouci. Zvlášť významná pro ni byla influence Univ. prof. PaedDr. Vlastimila Uhra, který ji během ostravského studia hlouběji zasvětil do oboru estetiky a pedagogiky.
   Svoje učitelské a výchovně-metodické povolání spojovala vždy s tvůrčími zájmy. Spolupracovala s Ostravským rozhlasem na literárních pásmech pro děti. Byla dlouholetou redaktorkou krajského časopisu Hlásek s přírodovědnou přílohou Veverka Terka, určenou – jako časopis celý – dětem a mládeži Severomoravského kraje. S ostravskými pedagogy se zúčastňovala zasedání Svazu spisovatelů v Praze.
   V roce 1984 nastal zlom v jejím životě. Následovala manžela do Spojených států a s rodinou se usadila v Kalifornii, nedaleko San Franciska. Po poměrně krátké době začala vyučovat hře na piáno, ale hluboký zájem o jazyk a literaturu ji zavedl do univerzitní knihovny na Stanfordské univerzitě, kde pracuje dodnes.
   Volný čas věnuje Jarmila Marie Skalná psaní a studiu komparativní literatury. Žijící blízko Pacifiku, našla si zálibu v oceánografii a mineralogii.
   Je členkou Obce spisovatelů se sídlem v Praze a PEN klubu s centrem v Los Angeles.
   V České republice vydala tři knihy: Chodící hůlka aneb velká menší cesta za Hemingwayem, Modrý kovboj a Žlutá kráva, Jen zevšednět bys neměla. První dvě byly s úspěchem čteny v několika reprízách v ostravském, brněnském i pražském rozhlase.
   Časopisecky publikuje také v angličtině.

JMS